Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi

Erasmus


Erasmus+ Programı faaliyetlerinden Yükseköğretimde Bireylerin Öğrenme Hareketliliği KA103 projeleri Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı, 3-4 Aralık 2019 tarihlerinde İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşmiştir. Toplantıya ECHE sahibi yükseköğretim kurumlarımızdan yaklaşık 300 kişi katılım sağlamıştır.


Türkiye Ulusal Ajansı yetkilileri ve ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarından Erasmus koordinatörleri ve Erasmus görevlilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda 2019 yılı değerlendirmesi ve güncel gelişmeler aktarıldı. Toplantıya Kahramanmaraş İstiklal Üniversitemiz adına Dış İlişkiler Merkez Birimi Koordinatörü ve Erasmus Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi İbrahim KARTERİ katılımda bulundular.

2004-2019 yılları arası verileri değerlendiren Türkiye Ulusal Ajansı Yükseköğretim Koordinatörü Hür Güldü, bu yıllar arasında üniversitelerimize yaklaşık 516 milyon Euro tahsis edildiğini söyledi. Bu yıllar arasındaki hareketliliğe değinen Güldü, “170 bin öğrencimiz ve 36 bin personelimiz yurt dışına gitti. Tercih edilen ülkelerin başında Polonya, Almanya ve İspanya geliyor. Ülkemize gelen öğrenci sayısı 61 bin, personel sayısı ise 21 bin olarak gerçekleşti. Bizi en çok tercih eden ülkeler Almanya, Fransa ve Polonya. Giden ve gelen sayısı arasında çok büyük fark var. Gelen öğrenci ve personel sayımızı arttırmak için neler yapmamız gerektiğini konuşmalıyız” dedi. 2021-2027 yılları arasında geçerli olacak yeni Erasmus programı ilgili de konuşan Hür Güldü, çok büyük değişiklikler beklemediklerini, nihai yapı ve kuralların 2020 Haziran ayında belli olacağını, kılavuzun ise 2020 Ekim ayında yayımlanacağını söyledi.
Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi